عبارات مرتبط

IMG-BLOG
10 شهریور
تاریخ نشر 1398/06/10 |  70

انواع مواد قابل استفاده در تولید بسته بندی-

انواع مواد قابل استفاده در تولید بسته بندی-

هدف و مسئولیت عمده بسته بندی محافظت از اقلامی است که در دل خود جای داده تا مبادا مواد درون بسته بندی راهی برای نفوذ به بیرون پیدا کنند یا بشکند. بسته بندی، موادغذایی را از خطراتی نظیر باکتری ها، جذب یا از دست دادن حرارت و رطوبت حفظ می کند و اجازه نمی دهد در حین حمل و نقل و جابجایی آسیبی به آنها وارد شود. انواع متفاوت بسته بندی را می توان به دو گروه کلی تقسیم کرد:

بسته بندی های مخصوص خرده فروشی:

این نوع بسته بندی، موادغذایی و سایر کالاها را از شر آسیب های محیطی مصون می دارد و در آن واحد محصول شما را تبلیغ می کند تا فروشش بیشتر و بیشتر شود. بطری های شیشه ای، کیسه های کوچک، پوشش های سلفونی و فویلی، بطری های پلاستیکی و قوطی های فلزی در این دسته قرار می گیرند. از این نوع بسته بندی می توان برای ذخیره و نگهداری کالا در منزل نیز بهره برد.

بسته بندی های مخصوص حمل و ارسال کالا:

این نوع بسته بندی، مواد غذایی و سایر اجناس را در برابر آسیب های احتمالی حمل و نقل و جابجایی حفظ می کند و می تواند نقش ها و کاربردهای متنوعی در حیطه بازاریابی داشته باشد. گونی، پوشش های ارتجاعی یا انقباضی، کارتن های مقوایی موج دار، جعبه های استوانه ای شکل، بشکه، صندوق های چوبی و کیسه های فویلی از جمله بسته بندی های رایج در امر حمل و ارسال کالا به شمار می روند. مواد به کار رفته در بسته بندی های صنعتی با انواع معمولی و سنتی آن تفاوت دارد و غالباً طرح هایی چشم نواز و جذاب زینت بخش این نوع بسته بندی ها هستند. بسته بندی در اشکال و فرم های متفاوتی عرضه می شود و معیارهای متعددی در تعیین نوع بسته بندی سهم دارند که از آن میان می توان به نیازهای فنی و تکنیکی زنجیره تولید و نیازهای بازاریابی (همچون هویت برند یا اطلاعات مصرف کننده) اشاره داشت. بسته بندی در هر صنعتی اهمیت و نقش بسزایی دارد. فرقی نمی کند در چه صنعتی فعالیت دارید، موادغذایی، پوشاک یا تکنولوژی، بسته بندی برای بقای شما در صنعت یک امر حیاتی و ضروری تلقی می شود.

بسته بندی محصول شما را در برابر آسیب های احتمالی حفظ می کند تا مبادا خدشه ای به آن وارد شود یا از کار بیفتد. با این اوصاف داشتن یک سیستم بسته بندی مطلوب و با کیفیت برای هر تولیدکننده ای حیاتی و اجتناب ناپذیر است. وجود تجهیزاتی که به شما کمک می کند جوهره برندتان را در تار و پود بسته بندی تزریق کنید، موهبتی به شمار می رود؛ بسته بندی محصول شما را سالم نگه می دارد و در عین حال پیام شما را در گوش مخاطبین زمزمه می کند تا بدانند محصول شما چه جایگاهی داشته و قرار است چه دردی از آنها را دوا کند. بسته بندی در هر صنعتی متفاوت از باقی صنایع بوده و تا حد زیادی به بازار و شیوه های بازاریابی محصولات بستگی دارد. درست است که صنایع مختلف گونه های متفاوتی از بسته بندی را به کار می بندند اما هدف و رسالت اصلی بسته بندی در تمامی صنایع یکسان است. اکثر قریب به اتفاق تاجران بر این باورند که بسته بندی تفاوت میان سالم و بی نقص رسیدن یک محصول سالم به بازار و نابود شدن آن را رقم می زند. در ادامه قصد داریم شما را با مواد متفاوتی آشنا کنیم که در تولید بسته بندی کاربرد دارند:

کاغذ و مقوا

مصرف کاغذ بسیار وسیع و گسترده است چون؛

 • ارزان و مقرون به صرفه است.
 • می توان آن را به هر شکلی در آورد.
 • به راحتی قابل تزئین است.

کاغذهای تجاری عمدتاً از فیبرهای سلولزی تهیه شده از خمیر چوب به دست می آیند اما می توان از منابع دیگری نظیر پنبه، کاه، آگوا و کنف هم برای تولید کاغذ بهره برد. تمامی این مواد قابل بازیافت هستند. مبنای اندازه گیری کاغذ و مقوا وزن و ضخامت آنها است. به موادی که وزن آنها کمتر از ۲۵۰ گرم در هر متر مربع (gsm) باشد، واژه کاغذ اطلاق می شود و چنانچه وزن آنها در حدود ۲۵۰ گرم در هر متر مربع (gsm) باشد، آن را مقوای کاغذی می نامند. الیاف کاغذ در راستای طولی موازی با ماشین کاغذ سازی است که این مسئله خواص و کاربرد کاغذها را تحت الشعاع قرار می دهد:

 • کاغذها در راستای طولی راحت تر برش می خورند.
 • کاغذها در راستای طولی راحت تر تا می شوند.
 • حداکثر استقامت کاغذ در برابر تا شدن در راستای عرضی بیشتر خواهد بود.
 • زمانی که کاغذ در راستای عرضی خم شده باشد، استحکام آن به حداکثر می رسد.

با لمینیت (چند لایه) کردن کاغذ می توان استحکام و دوام آن را افزایش داد تا بتواند در برابر عوامل محیطی بهتر تاب آورد. مواد مورد استفاده در لمینیت کردن کاغذ می توانند براق، مات یا برجسته باشند، البته برای لمینیت کردن کاغذ می توان از مواد دیگری نظیر فویل یا پلاستیک بهره برد. برای تولید کارتن، جعبه های مقوایی، برچسب، بروشور، لوله، جعبه های محکم و بسته بندی های شانه تخم مرغی می توان از کاغذ و مقوا استفاده کرد.

 

شیشه

ترکیبات به کار رفته در شیشه های تجاری غالباً سیلیکون، کربنات سدیم، کربنات کلسیم است، اما برای رنگ کردن، براق شدن و افزایش مقاوت آن در برابر حرارت و گرما می توان ترکیبات دیگری به آن اضافه کرد. شیشه یکی از محبوب ترین و پر کاربرد ترین موادی ست که در صنعت بسته بندی به مصرف می رسد، به این دلیل که؛

 • ثابت و بدون تغییر باقی می ماند.
 • می توان آن را استرلیزه کرد تا هیچ اثری از باکتری و میکروب بر روی آن نماند.
 • گاز و رطوبت نمی توانند به درون آن نفوذ کنند.
 • تا حدی در برابر فشار مقاوم است.
 • می توان آن را به شکل های متنوعی درآورد.
 • شفاف است و این امر سبب می شود محتویات درون آن آشکار باشد.
 • تا حد زیادی قابل بازیافت است.

بزرگ ترین ایراد شیشه شکننده بودن آن و خطراتی است که شکستن آن در پی خواهد داشت. در مواردی که نور باعث تجزیه یا فساد مواد درون بسته بندی شود، شفاف بودن شیشه مشکل ساز خواهد شد. شیشه را می توان بی هیچ واسطه ای تزئین کرد اما غالباً برای تزئین آن از لیبل و برچسب استفاده می شود.

 

فلز

قلع و آلومینیوم رایج ترین فلزاتی هستند که در صنعت بسته بندی به کار می روند، از این فلزات می توان برای تولید قوطی نوشیدنی، کنسرو، قوطی اسپری، تیوب ها، ظروف استوانه ای شکل و جعبه های درب دار مخصوص هدیه دادن شیرینی و بیسکوئیت و امثال آن بهره گرفت. تمامی این بسته بندی ها قابل بازیافتند.

برای تولید قوطی کنسرو و مواد غذایی عمدتاً از ورق های قلع اندود استفاده می شود، البته برای این منظور می توان از ورقه های فولادی پوشش دار هم بهره گرفت.

برای تولید قوطی نوشیدنی، سینی، بسته بندی های لوله ای (تیوب) و امثال آن بیشتر از آلومینیوم استفاده می شود. می توان فویل های آلومینیومی را در ساخت بسته بندی های چندلایه، خشابی (blister) یا درپوش ظروف به کار برد. برای تولید بسته بندی هایی با ویژگی های زیر می توانید از خواص بی همتای فلزات بهره گرفت؛

 • محکم و بادوام
 • غیرقابل نفوذ در برابر گاز و رطوبت
 • مقاوم در برابر فشار و حرارت
 • مقاومت بالا در برابر خوردگی
 • می توان این نوع بسته بندی را استرلیزه کرد تا هیچ اثری از باکتری و میکروب بر روی آن باقی نماند.
 • می توان آن را بی واسطه تزئین کرد یا بر روی آن برچسب و لیبل زد.

از جمله محدودیت های بسته بندی فلزی می توان به بالا بودن وزن و شکل پذیری نه چندان ساده آنها اشاره کرد، مخصوصاً با توجه به این که در بسته بندی های پلاستیکی دیگر خبری از چنین محدودیت هایی نیست.

 

هدف و مسئولیت عمده بسته بندی محافظت از اقلامی است که در دل خود جای داده تا مبادا مواد درون بسته بندی راهی برای نفوذ به بیرون پیدا کنند یا بشکند. بسته بندی، موادغذایی را از خطراتی نظیر باکتری ها، جذب یا از دست دادن حرارت و رطوبت حفظ می کند و اجازه نمی دهد در حین حمل و نقل و جابجایی آسیبی به آنها وارد شود. انواع متفاوت بسته بندی را می توان به دو گروه کلی تقسیم کرد:

نظر شما

برای ثبت نظر خود ابتدا وارد سایت شوید

ورود به سایت