IMG-BLOG
10 شهریور
تاریخ نشر 1398/06/10 |  103

مبلمان مقوایی

امروزه خلاقیت در طراحی، تنها خلق فرم ها و مواد جدید نیست بلکه شامل خلاقیت در تبدیل مواد موجود به یک شیء، طرح یا اثر هنری زیبا نیز با توجه به اختراعات و کشفیاتی که در طی سال های اخیر شاهد آن بوده ایم، اساسا انتظار ظهور هر اتفاق غیر قابل باوری در حوزه تولید محصولات شگفت انگیز وجود دارد به طوری که در زمینه طراحی مبلمان و دکوراسیون داخلی نیز تولیدات نوینی با استفاده از مواد غیر منتظره ساخته شده اند. اما آیا شما می دانستید که علاوه بر تمامی مواد خام و مصالح نوین، می توان از مقوا برای ساخت مبلمان و تزیینات داخلی استفاده کرد؟

است. کسانی که با استعداد و صاحب خلاقیت هستند، با استفاده از موادی که ارزش بصری یا مادی زیادی ندارند، توانسته اند محصولات شگفت انگیزی طراحی کنند که منحصر بفرد و قابل تحسین باشند. از جمله این محصولات خلاقانه، مبلمان بازیافتی از کاغذ و مقوااست. 

مقوا که ماده تولید شده از درختان است، نوعی ورقه‌ فیبری موجدار است که توانایی حفظ شکل بیشتری نسبت به کاغذ عادی دارد. این ماده تجزیه پذیر بوده و طبیعت مواد به کار رفته در ساخت آن (خمیر کاغذ، کاه یا مقوا و روزنامه قدیمی) سمی و مضر نیستند. از این رو در بسته‌ بندی، ساختن کاردستی، لوازم مصرفی با عمرِ کم و همچنین برای درزبندی و بسیاری کاربردهای دیگر استفاده می‌شوند.

 مقوا چیست

از آنجا که تولید و ساخت مقوا ارزان و مقرون به صرفه بوده، برای اولین بار در سال ١٨٩۵ در آمریکا از مقوای موجدار برای ساخت جعبه های حمل بار استفاده شد تا اوایل قرن بیستم، تمامی محموله‌‌ها در قالب جعبه‌ های چوب و پالت جا به جا می‌‌ شدند ولی با توجه به وزن اندک مقوا، به یک ماده ارزان قیمت و پر مصرف در صنعت حمل و نقل تبدیل شد به طوری که امروزه بیش از ٩٠درصد محصولات در کشور آمریکا با استفاده از جعبه‌ های ساخته شده از مقوای موجدار به اقصی نقاط کشور و یا دنیا حمل می‌‌شوند.

تعریف بازیافت

طبق تعریف کلی بازیافت؛ اگر از مواد بدرد نخور، دوباره استفاده کنیم و یا وسایل دیگری با آن ها بسازیم در واقع آن مواد را بازیافت کرده‌ایم. مثلا وقتی از کاغذ های باطله و روزنامه های کهنه، دوباره کاغذ یا لوازم مصرفی بسازیم، علاوه برکمک به پاکیزگی و حفظ محیط زیست، در مصرف منابع طبیعی صرفه‌ جویی کرده‌ایم زیرا به جای استفاده از مواد خام برای تولید محصولات نو، از مواد بازیافتی استفاده می کنیم که ارزان تر از محصولات نو و تازه تولید شده خواهند بود

مبلمان سازگار با محیط زیست

 شامل مواردی است که از مواد پایدار مانند بامبو، مقوا راه راه، اقلام بازیافت شده و موارد دیگر ساخته شده باشد. مقوا و کاغذ یک متریال منحصر بفرد، سبک، بادوام و سازگار با محیط زیست در طراحی مبلمان مدرن است که به جهت ارزان بودن و قابلیت فرم گیری آسان، می تواند در ساخت مبلمان و معماری داخلی استفاده شود. از این رو طراحان خلاق با ساخت مبلمان مقوایی که ترکیبی از فناوری سبز و ایده های ابتکاری برای بازیافت کاغذ بوده، توانسته اند گام ارزشمندی برای بالا بردن آگاهی در مورد زندگی پایدار، بازیافت و تولید محصولات سازگار با محیط زیست بردارند. با اینکه از زمان های گذشته انسان از کاغذ یا مقوا در محصولات روزمره یا زیر انداز در منزل خود استفاده می کردند، اما برای اولین بار در سال 1960، مبلمان مقوایی به عنوان یک جایگزین ارزان و کاربردی

 تاریخچه مبلمان مقوایی

برای مبلمان سنتی و گران قیمت در بین طراحان مطرح شد. از این میان مجموعه مبلمان زیبای فرانک گری Frank Gehry، از نمونه های برتر مبلمان مقوایی هستند که با استفاده از تکنیک برش و چسباندن ورق های مقوا، شبیه مجسمه های ماشین کاری شده طراحی و ساخته شده اند. 

 

 

مزایای استفاده از مبلمان مقوایی

  • به سختی می توان فکر کرد که از ترکیب متریال ساده ای به نام مقوا، بدون استفاده از پیچ و اتصالات قوی، یک ساختار جامد و محکم با قابلیت تحمل وزن و بار زیاد را تولید کرد. در صورتی که این مواد بازیافتی می تواند به طور باور نکردنی، شبیه یک مصالح ساختمانی عمل کرده و از آن برای ساخت مبلمان و اجزای اصلی دکوراسیون داخلی استفاده کرد.
  • اکثر مبلمان مقوایی با روش های ساده ای همچون برش، خم کردن و چسباندن ورقه های به یکدیگر، متناسب با نیاز مصرف کننده در فرم های مختلف ساخته می شوند و نیازی به تکنولوژی های مکانیکی، ماشین کاری و تولید پیچیده کارگاهی ندارند.
  • افراد می توانند با استفاده از مبلمان مقوایی که قابلیت بازگشت به چرخه تولید را دارد، به میزان زیادی کربن مصرفی در منزل خود را کاهش داده و ضایعات زباله را به حداقل برسانند.
  •  صندلی و قفسه های مقوایی به علت سبکی و راحتی در استفاده، مناسب افرادی است که نیاز به جابجایی مداوم مبلمان خود دارند.
  • بدلیل قیمت بالای مبلمان مدرن امروزی، کسانی که مبلمان چوبی تهیه می کنند، می بایست زمان زیادی از آن استفاده کنند و امکان تعویض مداوم برای آنها وجود ندارد. اما به دلیل قیمت ارزان مبلمان مقوایی و امکان بازگشت سریع آنها به چرخه تولید و بازیافت، انتخاب مناسبی برای افرادی است که می خواهند در طی زمان مشخصی مبلمان خود را با نمونه های جدید تر و متنوع تر جایگزین کنند.
  • مبلمان مقوایی را می توان با مواد دیگری همچون پارچه و چوب مصنوعی سازگار با محیط زسیت ترکیب کرده و مبلمان متنوع و جذابی را ایجاد نمود. 
  • لایه‌ی بیرونی صندلی های مقوایی را می توان به راحتی رنگ‌آمیزی کرد و این سبب روح بخشیدن هرچه بیشتر به صندلی می‌شود و تطبیق آن با چیدمان منزل و ایجاد فضای مورد نظر راحت‌تر است. طراحی مدرن این صندلی سبب شده تا در فضاهایی با دکوراسیونی رسمی‌ تر نیز کاربرد داشته باشد و انسجام محیط را بر هم نزند.

 

امروزه خلاقیت در طراحی، تنها خلق فرم ها و مواد جدید نیست بلکه شامل خلاقیت در تبدیل مواد موجود به یک شیء، طرح یا اثر هنری زیبا نیز با توجه به اختراعات و کشفیاتی که در طی سال های اخیر شاهد آن بوده ایم، اساسا انتظار ظهور هر اتفاق غیر قابل باوری در حوزه تولید محصولات شگفت انگیز وجود دارد به طوری که در زمینه طراحی مبلمان و دکوراسیون داخلی نیز تولیدات نوینی با استفاده از مواد غیر منتظره ساخته شده اند. اما آیا شما می دانستید که علاوه بر تمامی مواد خام و مصالح نوین، می توان از مقوا برای ساخت مبلمان و تزیینات داخلی استفاده کرد؟ است. کسانی که با استعداد و صاحب خلاقیت هستند، با استفاده از موادی که ارزش بصری یا مادی زیادی ندارند، توانسته اند محصولات شگفت انگیزی طراحی کنند که منحصر بفرد و قابل تحسین باشند. از جمله این محصولات خلاقانه، مبلمان بازیافتی از کاغذ و مقوااست

نظر شما

برای ثبت نظر خود ابتدا وارد سایت شوید

ورود به سایت